Marie Teike om kollektionen SS25

25 Februari, 2025
Marie Teike, ansvarig för Remake Sthlm.
I samband med att Stockholms Stadsmissions modevarumärke Remake Sthlm släpper den nya vårkollektionen ställde vi fem snabba frågor till Marie Teike, verksamhetschef/designansvarig för Remake Sthlm. Här berättar hon bland annat om vad som utmärker den nya kollektionen, den bakvända arbetsprocessen och modebranschens framtid.

1. Äntligen är det snart vår! Berätta lite om den nya vårkollektionen som börjat rulla ut nu på webb och i butik? Är det något speciellt med just denna kollektion som skiljer sig från tidigare?

– Remake Sthlms kollektioner har alltid fokus på material som är unikt eller det finns mycket av och därför vinner på att användas och få annan skepnad. Till SS25 har vi bland annat tagit tillvara en del av den mängd blommiga klänningar, toppar och kjolar som passerar i vårt flöde och sammanfogat dem till mer volymösa klänningar att använda över till exempel våra jeans som denna säsong också fått blomster över eller i sig. Denna säsong är betydligt mer dekorerad än tidigare, mer mönster och färger men vi har såklart även våra basplagg i denim och skjortor som behåller sitt lugnare uttryck. 

Bild från Remake Sthlm SS25

2. Hur ser processen bakom Remake Sthlm ut?

– Det som främst skiljer Remake Sthlms arbetsprocess från traditionell produktion är att den är bakvänd, materialen och flödet är det som får sätta uttrycket för kollektionerna, vi vet aldrig riktigt exakt vad och hur mycket material vi kommer att ha att jobba med. Det krävs också individuella beslut kring varje plagg och utmaningen är alltid att skapa en sammanhållen kollektion eftersom flödet av material är så stort och varierat. Remake Sthlm är en liten del av hela Stockholms Stadsmissions produktion med begränsade men effektiva resurser. 

3. Vad tycker du man ska tänka på när man skänker till second hand?

– Skänk helt och rent! Att det är säljbart till ett rimligt pris, gåvohanteringen är kostsam och så även sophämtning.

Bild från Remake Sthlm SS25

4. Hur ser du på modebranschen idag och hur tror du den ser ut i framtiden? 

– Jag älskar så många delar av modebranschen, men den har sedan länge begått stora brott mot sig själv och har mycket att åtgärda. Det är på flera sätt en spännande tid rent kreativt och jag skulle inte jobba så intensivt med det om jag inte trodde på en framtid. Sedan hur den ser ut det återstår att se. Branschen är för bred för att sia om ett framtidsperspektiv. 

5. Remake Sthlm har många spännande samarbeten och bärare. Är det några speciella projekt ni arbetat med genom åren som stuckit ut lite extra?

– Alla våra bärare, samarbeten och kunder är lika viktiga och spännande för oss. Det som blir lite extra är mer sammanhangen, som till exempel Nobelplagg eller Oscar Jacobson, där vi utmanas att finna oss i ett uttryck vi inte annars jobbar med till vardags. 

Bild från Remake Sthlm SS25

Dela artikeln

Foto

Remake Sthlm

Handla senaste kollektionen från Stockholms Stadsmissions modevarumärke, Remake Sthlm.

Butiksinredning second hand

Hitta till närmaste butik

Här hittar du adresser, öppettider och kontaktuppgifter till Stockholms Stadsmissions second hand-butiker. I butikerna kan du även skänka hela och rena kläder, prylar och möbler.

Denimkampanj i webbshoppen.

Handla denim i vår webbshop

I vår webbshop hittar du ett brett sortiment av begagnade jeans i olika stilar, färger och passformer.